vítejte na našich stránkách

Užovka červená

Zima na Oboře

Obora - parkoviště

Zajímáte se o přírodu? Chtěli byste se stát členy kroužku?

Již od roku 1992 pracuje ve škole přírodovědný kroužek ANAX ZŠ Smiřice pod vedením pana učitele Tomáše Hlaváčka. Vzhledem k velkému zájmu členů o ekosystémy vázané na vodní prostředí byl název odvozen od vzácného šídla královského (Anax imperator), které se vyskytuje právě v okolí vod.

S vedením kroužku již řadu let pomáhá Pavel Hryzlík, v posledních letech i slečna Simona Dostálová.

Kroužek je určen především pro žáky druhého stupně.

Činnost je zaměřena na poznávání přírody. Žáci si také vyzkouší základy chovu terarijních živočichů (hmyz, ještěři, hadi, hlodavci,…). Součástí činnosti jsou výjezdy do okolí Smiřic a sledování kvality životního prostředí. Dlouhodobě se kroužek též podílí na údržbě a tvorbě školního pozemku, který byl a je přetvářen ve vzorek ekosystémů našeho okolí.

Pravidelné schůzky jsou ve středu od 14.00 hodin v učebně přírodopisu, nebo v přírodě. Kroužek se nepravidelně schází též o víkendech s přespáním ve škole.

Při každoroční návštěvě Hradeckých lesů, úložiště popílku Opatovické elektrárny a dalších zajímavých ekosystémů na Královéhradecku a Pardubicku kroužek využíval srub ornitologů ČSOP v Hradci Králové. Vzhledem k následkům vichřice ze 4.7.2012 je návštěva Hradeckých lesů dočasně odložena. Našli jsme však více než adekvátní náhradu a jezdíme do okolí Lázní Bohdaneč, kde se nám základnou stala tamní základní škola.

O hlavních prázdninách tradičně probíhala přibližně desetidenní expedice zaměřená na turistiku, poznávání přírody a pomoc kulturním památkám. V předchozích letech se expedice konala na Potštejně, na státním hradu Grabštejn u Hrádku nad Nisou a ve skanzenu Zubrnice. V roce 2023 proběhl cyklistický příměstský tábor v Hradeckých lesích.

Přírodovědný kroužek dvacet let pomáhal na biocentru Obora s udržováním pořádku, údržbou zeleně a snažil se svou činností zvýšit bohatost druhového složení organismů. Za tuto činnost byla kroužku do května 2020 Městským úřadem Smiřice poskytována klubovna přímo v Biocentru. Za tuto dvacetiletou podporu naší činnosti městu děkujeme.

Členové se účastní přírodovědných soutěží, nejlepší pak zastupují školu i ve vyšších kolech soutěží.

Zaujala vás naše činnost?

Přijďte nás navštívit a podívat se osobně. Jste srdečně zváni.

Víkendovka - Cesty

Ač březen, je doslova dubnové počasí!

Jabloň a jezírko.

Dnes jsme opět vyrazili pracovat.

Péče o jabloně

Vyrážíme dokončit údržbu korun jabloní.

Pár slov o nás

Jsme banda lidiček se zájmem o přírodu a turistiku. Není nám cizí opéci si buřty při -20°C, brodit se bahnem, přejet na kole kousek republiky i objevovat skrytá zákoutí.

Naší činnosti, zvláště pak expediční, se účastní i bývalí členové, dnes již mnohdy dospělí, kteří nám s lecčím pomáhají. Za to jim patří velký dík!

Speciální poděkování patří i Nezmarovi, bez kterého by se neobešly naše tradiční prázdninové expedice!

Základní výbava každého člena

• spací pytel a karimatka
  • jízdní kolo dle vyhlášky
  • přilba
  • turistické oblečení
  • férové jednání
  • dobrá nálada !!!

Věci z klubovny na Oboře - nevyzvednuté věci byly zlikvidovány.

Najdete nás na YouTube

Videa můžete sledovat na našem kanále